Názor lekára na soľné jaskyne II.

Mnohé odborné pracoviská a kúpele výrazne rozšírili svoje bohaté liečebné prostriedky o unikátne zariadenia - mikroklimatické jódové soľné jaskyne. Pobyt v jaskyni pozitívne pôsobí na široké spektrum zdravotných problémov. Nie je náhodou, že mnohí renomovaní odborníci zdôrazňujú, že liečivé vlastnosti soľných jaskýň intuitívne využívali už naši pra predkovia.

Obľuba a široké využití soľných jaskýň v Európe má svoju históriu a tradíciu. V tomto ohľade patrí prvenstvo soľnej jaskyni v poľskej Vieličce, kde bola vybudovaná soľná jaskyňa už v roku 1843. Obľuba týchto unikátnych zariadení a ich nemalý počet je napríklad v Nemecku, Izraeli, Rusku a USA. V súčasnosti sú možnosti využitia soli v tomto ohľade o mnoho ďalej a pri dnešnej technológii sa tieto soľné jaskyne dajú realizovať i na povrchu vo vhodných priestoroch.

V podstate rozlišujeme dva typy soľných jaskýň - vybudované z kamennej soli alebo z morskej soli. Morská soľ sa získava z oblastí Mŕtveho, Čierneho a Baltského mora. Najväčší účinok na ľudský organizmus majú soľné jaskyne, ktoré sú vybudované zo soľných segmentov z Mŕtveho mora(Jordánsko, Izrael). Vyťažená soľ je spracovaná technologicky náročným spôsobom - lisovaním a ohrievaním bez použitia akéhokoľvek spojiva (lepidla). Tým si zachováva svoje pôvodné chemické zloženie. Soľ z Mŕtveho mora obsahuje mimo chloridu sodného až 55 % minerálov. Pre porovnanie, kamenná soľ, okrem chloridu sodného, obsahuje iba 3 % minerálov. Strop soľnej jaskyne je tvorený umelými kvapľami. Podlaha soľnej jaskyne (vyhrievaná podlahovým kúrením) je pokrytá hrubou vrstvou kryštalickej soli. Celé prostredie je izolované proti vlhku a vzniká tak hypoalergické prostredie bez baktérií, blízke sterilnému prostrediu operačnej sály. Soľné jaskyne sú vybavené germicídnymi lampami, ktoré po každej 45 minútovej kúre spoločne so zvláštnym systémom vetrania dokonale prečistia vzduch v soľnej jaskyni tak, že tu žiadne baktérie nie sú schopné života.

Nemusíte ísť až k moru - mikroklíma soľnej jaskyne je mimoriadne intenzívna a pripomína prímorské oblasti. Vzduch je nasýtený mikročasticami suchej soli. Soľ použitá ku stavbe týchto jaskýň obsahuje okrem chloridu sodného i ďalšie, veľmi dôležité minerály a stopové prvky - jód, bróm, draslík, horčík, vápnik, železo, selén. Bolo dokázané, že tieto prvky sa v soľných jaskyniach uvoľňujú o mnoho intenzívnejšie než vo voľnej prírode. Preto v priebehu 45 minútového pobytu vdýchnete množstvo zodpovedajúce trojdennému pobytu pri mori. Mikročastice pôsobia nielen na pokožku. Ich vdychovanie zlepšuje funkcie slizníc, upokojuje zápaly a otoky a výrazne vylepšuje bunkovú imunitu. Jód, ktorý má, výrazné vazodilatačné schopnosti, pôsobí i na zmierňovanie bolesti, zlepšuje prekrvenie orgánov. Zlepšuje sa tiež látková výmena i spaľovanie tukov.

Pobyt v soľnej jaskyni je účinný pri ochoreniach dýchacích ciest, astme, zápaloch krku a nosohltanu, chronickej rýme, chrípke, angíne, ochoreniach tráviaceho traktu. V jaskyniach vybudovaných zo soli z Mŕtveho mora boli zaznamenané vynikajúce výsledky pri výskytu kožných ochorení - alergia, psoriáza, atopický ekzém a iné. Rovnako blahodarný efekt bol zistený pri neurózach a psychickom strese, vyčerpanosti, depresiách, chorobách krvného obehu, ischémii a vysokom krvnom tlaku.

Pobyt v soľnej jaskyni z pravej morskej soli jednoznačne patrí k pozitívam, ktorými je možné rozšíriť škálu liečebných prostriedkov bez najmenšieho rizika pre organizmus. Liečebné kúry teda s plnou zodpovednosťou odporúčajú prední odborníci z radov pneumológov, alergológov, pediatrov, kožných a iných lekárov.


Autor: prim. MUDr. Hana Zelenková, Ph.D - dermatovenerológ

Výťah zo životopisu:
- v obore dermatovenerológie pracuje od roku 1973
- profesné zameranie na estetickú dermatológiu, lekársku mykológiu, wound management a aplikáciu ichtyolu v dematológii
- 350 odborných prednášok v SR, 180 v zahraničí, 280 odborných publikácii
- prezidentka Slovenskej spoločnosti estetickej dermatológie a kozmetiky
- prezidentka kongresu Dermaparty
- členka AAD, EADV, ISD, ESCAD, IACD
- realizácia klinických štúdií liekov a ošetrovacích materiálov
- koordinátorka multicentrických štúdií
- spoluautorka receptúr dermakozmetiky s ichtanolom

Publikované s láskavým povolením autorky.