Názor lekára na soľné jaskyne I.

V Slovenskej republike sa objavil nový hit: umelo vybudované soľné jaskyne. Ako potvrdzuje popredný pražský odborník prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc., pobyt v soľnej jaskyni má pozitívne efekty u prieduškovej astme. Zlepšuje tiež prejavy sennej rýmy a niektorých ďalších chorôb horných a dolných dýchacích ciest.

"Našu trinásť ročnú dcéru trápi alergická rýma 360 dní v roku", hovorí Miroslava Čuříková z Prahy. "Toto leto sa nám prvý krát po ôsmich rokoch nepodarilo ísť k moru, ktoré jej alergiu vždy zlepšilo. Preto sme sa rozhodli vyskúšať kúru piatich návštev v Soľnej jaskyni. Jej efekty nás príjemne prekvapili. Dcére sa tu dobre dýchalo. Rýma sa jej uvoľnila, sliznice upokojili a jej ťažkosti sa významne zmiernili.To je super, ale zostávame nohami na zemi. I keď jej pobyt v jaskyni pomohol, alergiu nevylieči. Môžem však vrelo odporučiť všetkým rodičom, ktorí márne hľadajú, čo by ich alergickým deťom pomohlo. Určite si kúru zopakujeme. Tým skôr, že je cenovo dostupná pre väčšinu ľudí."

Nie každý alergik sa dočká tak priaznivého efektu ako dcéra pani Čuříkovej. Ľudia, ktorým negatívne prejavy alergie pri mori zvyčajne ustúpia, však majú slušnú šancu na to, že im soľná jaskyňa zlepší stav choroby. Pobytov v nej musí byť samozrejme niekoľko (aspoň päť) a po určitej dobe je nutné kúru zopakovať. 
 

V inom svete

"Zavrel som za sebou dvere a ako by som sa ocitol v inom svete. Na podlahe i na stenách jaskyne bola soľ. Tlmené svetlo presvitalo cez soľné kamene na stenách. Sadol som si do kresla, z ktorého som si jednoduchým pohybom vyrobil ležadlo, a prikryl sa dekou. Z reproduktorov sa ozývala jemná relaxačná hudba. Svetlá umiestnené za soľnými kameňmi vytvárali v jaskyni rôznofarebné efekty. V jednom z výklenkov pretekala slaná voda. Nemusel som nič, iba dýchať presolený silne ionizovaný vzduch a vnímať zvláštnu, upokojujúcu atmosféru. Niektorí ľudia sa tu uvoľnia tak, že zaspia. Relaxačné účinky pobytu v jaskyni a priaznivé efekty vzduchu presýteného soľami, ktorý cirkuluje cez bloky soli a čističku vzduchu, sú príčinou liečebných efektov jaskyne na naše zdravie." 
 

Vypojiť sa zo zásuvky

Pavlína Vaňková chodí do soľnej jaskyne preventívne, aby tu relaxovala. Užíva si ju. Niekoľko známych ju upozornilo, že sa v poslednej dobe stále usmieva. Berie so sebou i dvoch svojich potomkov. Tí sa tu hrajú so soľou ako s pieskom a počúvajú rozprávkový program pre deti. Jej príbuzná, ktorá má psoriázu, si sem kúpila permanentku. "Tak som zvedavá, či jej to pomôže," hovorí Pavlína Vaňková. "Ale i keby sa tu iba uvoľnila a oddýchla si od svojich starostí, tak to podľa mňa vôbec nie je málo."

Keď Václav Koza prestal fajčiť, začínal každé ráno nepríjemným kašľom. V soľnej jaskyni sa mu lepšie dýchalo a odkašlávalo. A po niekoľkých pobytoch v nej boli ranné kašle miernejšie. Na viac si v jaskyni i príjemne oddýchol.

"Nikdy by som neverila, že človek môže v jaskyni tak výrazne zregenerovať sily", vraví herečka Petra Špindlerová, ktorú diváci znajú z role sekretárky Haničky z Rodinných pút. "Že sa tu môže tak uvoľniť a odpočinúť si." Vie o čom hovorí. Chodila do jaskyne celý týždeň. Prichádzala sem unavená po skúškach na premiéru hry Kennedyho deti v pražskom A Štúdiu Rubín. 
 

Užitočný doplnok

Lekári chápu pobyt v soľnej jaskyni ako doplnkovú liečbu najmä u chorôb dýchacích ciest a alergií. Môže ho však absolvovať tiež človek zdravý. Preventívne, napr. pred obdobím chrípok. Alebo preto, aby sa uvoľnil a zbavil napätia, prípadne negatívnych emócií.

Prevádzkovatelia jaskýň uvádzajú, že jeden 45 minútový pobyt v jaskyni nahradí 2-3 dny pri mori. Ale je to len odhad. Efekty jaskyne sú u každého človeka trochu iné a majú rôznu dobu trvania. Je to podobné ako v prípade pobytu pri mori, teda klimatologickej liečby.


Autor: prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc.

Výťah zo životopisu:
pracovisko: I. klinika tb a respiračných ochorení 1. LF UK a VFN
1998 - prednosta I. kliniky tuberkulózy a respiračných ochorení 1. LF UK a VFN
2004 – funkčná špecializácia ČLK F 18- rigidná a intervenčná bronchológia 
2004 – licencia ČLK - primár oboru TRN
1981 - 1998 člen výboru ČPFS, 1994-1998 predseda výboru Českej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti
1990 - dovtedy člen European Respiratory Society (ERS)
1994 - 2006 člen International Union against Tuberculosis and Lung Diseases (IUATLD)
1995 - doteraz člen American College of Chest Physicians (ACCP)
1994 – doteraz Nemecká pneumologická spoločnosť (DGP) 
2002 - doteraz vedecký sekretár Českej lekárskej spoločnosti J. E. Purkyňa